Program


Take Brahms – 2. hangverseny: Vonósötösök

Take Brahms – 2. hangverseny: Vonósötösök

Vonósötösök
F-dúr Vonósötös Nr.1., Op. 88
G-dúr Vonósötös Nr.2., Op. 111

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2017. december 14. csütörtök, 19:30

Vonósötösök

F-dúr Vonósötös Nr.1., Op. 88
G-dúr Vonósötös Nr.2., Op. 111

Mindkét vonósötös Mozart vonósötöseinek ötletére íródott, a szerző a vonósnégyes együttesét egy második brácsával egészíti ki.

Az F-dúr vonósötös 1882 tavaszán íródott Bad Ischlben. Bemutatója, Frankfurtban 1882 December 29-én volt egy kamarazenei esten. Brahms Clara Schumannak, írott levelében "egyik legszebb művének" nevezte a kvintettjét, és azt mondta Simrocknak:  "Soha nem volt ilyen szép munkám".

1889-1896 között nyolc nyáron keresztül Bad Ischlben komponál aminek eredménye a  G-dúr vonósötös is. Tanárának, Eduard Marxsennek, több barátjának és harcostársának – akkor is harc volt a művészet – elvesztése után ugyan 1890-ben Brahms elhatározta, megírja életműve záródarabját, az op.111-es G-dúr vonósötöst. Simrocknak írt levelében bejelentette, hogy a G-dúr vonósötös lesz az utolsó műve, amit ír. A műben azonban nem tükröződik a tragédiák utáni letargikus kedélyállapota. Éppen ellenkezőleg, a vonósötös olyannyira friss és alapvetően oldott hangvételű, hogy Brahms barátja, Max Kalbeck  zenekritikus a „Brahms a Praterben” melléknevet javasolta a műnek, amit a Praterben szívesen időző szerző örömmel el is fogadott. Ebből mára már csak a „Prater” maradt a mű "ragadványneveként", ha egyáltalán említik. Egyúttal a szerző legkozmopolitább műve, mely számos idiómát tartalmaz az olasztól a szláv nyelvig.

(Brahms alkotó fantáziája visszavonulási szándéka ellenére is töretlen maradt, így a G-dúr vonósötös mellett ekkoriban született a Klarinétötös, a két klarinét-zongora szonáta az 1891-ben írt a-moll trió Op.114  és számos zongoradarab. A kegyes történet szerint az idősödő mester alkotó kedvét az hozta vissza, hogy megismerkedett Richard Mühlfeld hegedűművésszel, s Mühlfeld Weber- és Mozart-játéka lenyűgözte Brahmsot.)

Eckhardt Violetta-hegedű
Jász Pál-hegedű
Sipos Gábor-brácsa
Máté Győző-brácsa
Szabó Péter-gordonka

Ajánlatunk


Mit ér a szabadság, ha nem lehet élni vele? Európa felfedezése olyan erős és természetes igényként jelentkezik, hogy egyáltalán nem számít, milyen úton válik lehetségessé. Az Európába vágyódó három jóbarát, Ákos, Laci és Petya valahonnan megkapja egy srác telefonszámát, aki hamis vonatjegyeket árul...

Jelenczki István korunkban az a magyar filmkészítő, aki nemcsak a legkiválóbb dokumentaristák közé tartozik, de ő az, aki mélységével és empátiájával nagyjából azt és úgy hitet el velünk a megértendő valóságból, amit akar.

Breier Ádám a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjában készült első nagyjátékfilmje, a Lefkovicsék gyászolnak sok humorral beszél a generációs különbségekről, és legfőképpen arról: sosem késő megbocsátani. A keserédes dramedy meghívást kapott az amerikai Palm Springs Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába.

Ajánló


La Rondine Élő operaközvetítés a New York-i Metropolitan Operából egy szünettel, 167 perc, 2024 olasz nyelven, magyar felirattal

A Bálnák: A bolygó őrei Heathcote Williams Whale Nation (Bálna nemzet) című regényének adaptációja. Az alkotás a természetfilmek legjobb hagyományait…

Lois Patiño Samsara című műve attól vált tavaly az artmozik kedvencévé, hogy a vetítés alatt negyedórán keresztül csukott szemmel kell…

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Pénztárnyitás: az első előadás előtt 30 perccel.
Pénztárzárás: az utolsó előadás kezdetét követően 15 perccel.
A kávézó, a mozi nyitvatartási ideje alatt ismét üzemel.

© Uránia Nemzeti Filmszínház
Az Art-Mozi Egyesület tagmozija