Program


Függöny

Függöny

A 17. században járunk. A világot megrengette a Fekete Halál, más néven a pestis. Az éhínség pusztító erejű Európában és a háborúk sem kímélik a térséget. Majdnem világvége. De történetünk nem erről szól, hanem egy színházi társulatról, amelynek semmi köze nem volt semmihez, így tulajdonképpen mindenből kimaradt, akár napjainkban.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2020. szeptember 20. vasárnap, 19:00

Sényi Fanni – Sardar Tagirovsky: FÜGGÖNY
avagy egy klasszikus és kortárs színházi társulat élete és hirtelen halála

A 17. században járunk. A világot megrengette a Fekete Halál, más néven a pestis. Az éhínség pusztító erejű Európában és a háborúk sem kímélik a térséget. Majdnem világvége.

De történetünk nem erről szól, hanem egy színházi társulatról, amelynek semmi köze nem volt semmihez, így tulajdonképpen mindenből kimaradt, akár napjainkban.

De ez sem fedi a teljes igazságot, hiszen a mi főszereplőnk az a társulat, amely Franciaországban tevékenykedik XIV. Lajos udvarában és ezért még fizetést is kap. Abban a bizonyos 17. században járunk, amelyben Pablo Picasso még nem fest, Peter Brook még nem rendez, Mihail Bulgakov pedig nem ír erről a bizonyos színházi társulatról, hiszen még egyikük sem él. Az általunk ismert szabadpiaci verseny és a kapitalizmus eszménye, a hozzátartozó hordozható telefonos önarckép fogalma még nem létezik, de Rembrandt festett és metszett önarcképeinek mennyisége rekordokat döntöget Hollandiában és hatással van Franciaországra is. Franciaországra, ahol Jean-Baptiste Lully, olasz származású barokk zeneszerző vígan komponálja zeneműveit, amelyek átlengik a Versailles-i palota ragyogó termeit, és elérik azokat az irigy füleket is, melyek tulajdonosai dühödten igyekeznek leplezni szégyenüket, amikor magukra ismernek Lully barátjának egy-egy komédiájában. A komédiákban, melyeknek írója, rendezője és egyik színésze az a híres és egyben hírhedt alak, aki társulatunk alapítója, főszereplője és egyben vezetője, aki gyakorlatilag a színpadon hal meg és akinek temetését fű alatt kell intézni, mivel a kor szokása, egyházi és társadalmi elvárásai szerint színészeket nem temethetnek megszentelt földbe.

De a nők legalább már játszhatnak.

Lábra tud állni a színház egy válság után? Tud új értelmet nyerni az élet egy olyan világban, amelyben az alkotó mellőzhetővé válik? Az ember képes beismerni azt, hogy szüksége van a játékra? Szüksége van a játékra?

Szereplők:
Ács Petra - Bánky Sára - Bartha Bendegúz
Bartos Ágnes - Csarkó Bettina - Csernák Norbert
Horgas Ráhel Anna - Hrisztov Toma - Kedves Csaba
L. Nagy Attila - Podlovics Laura - Szekeres Máté

Látvány: Lokodi Aletta
Rendezőasszisztens: Birkenstock Rebeka
Dramaturg: Sényi Fanni

Rendező: SARDAR TAGIROVSKY

A dráma ezen szövegek felhasználásával (alapján) és/vagy hatására készült:
Moliére: Versailles-i rögtönzés
Moliére egyéb művei
Korabeli dokumentumok
M. Bulgakov: Képmutatók cselszövése
M. Bulgakov: Moliere, avagy az álszentek összeesküvése
M. Bulgakov: Moliére úr élete
Szophoklész: Oidipusz király
Szophoklész: Antigoné
Racine művei
Ariane Mnouchkine elemzése és művei
Emily St. John Mandel: Tizenegyes állomás
William Shakespeare-t érintő dokumentumok, művek, idézetek
Az előadásban szereplő színészek, alkotók improvizációi

Ajánlatunk


O Agente Secreto brazil-francia-német-holland thriller, 158 perc, 2025 portugál nyelven, magyar felirattal

Jelenczki István korunkban az a magyar filmkészítő, aki nemcsak a legkiválóbb dokumentaristák közé tartozik, de ő az, aki mélységével és empátiájával nagyjából azt és úgy hitet el velünk a megértendő valóságból, amit akar.

I cento passi olasz dráma, 107 perc, 2000 olasz nyelven, magyar felirattal

Ajánló


Meeting the Buddha angol - magyar dokumentumfilm, 145 perc, 2025 angol és tibeti nyelven, magyar felirattal

Father Mother Sister Brother amerikai film, 110 perc, 2025 angol nyelven, magyar felirattal

Gioia mia olasz dráma, 90 perc, 2025 olasz nyelven, magyar felirattal

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!



Pénztárnyitás: az első előadás előtt 30 perccel.
Pénztárzárás: az utolsó előadás kezdetét követően 15 perccel.
A kávézó, a mozi nyitvatartási ideje alatt ismét üzemel.

© Uránia Nemzeti Filmszínház
Az Art-Mozi Egyesület tagmozija